همتی از دغدغه‌اش رونمایی کرد

همتی از دغدغه‌اش رونمایی کرد

رئیس‌کل بانک مرکزی تأمین نقدینگی مولد واحدهای تولیدی و بسط رونق پایدار و غیرتورمی را دغدغه مهم این روزهای بانک مرکزی اعلام کرد

 

همتی از دغدغه‌اش رونمایی کرد

عبدالناصر همتی رئیس‌کل بانک مرکزی در یادداشت جدیدش در فضای مجازی ضمن اعلام بروز نشانه‌های برگشت امید به روند اطمینان‌بخش اقتصاد، تأمین نقدینگی مولد واحدهای تولیدی و بسط رونق پایدار و غیرتورمی را دغدغه مهم این روزهای بانک مرکزی اعلام کرد.

متن یادداشت همتی به‌شرح زیر است:

“همان‌طور که انتظار می‌رفت، و بر اساس گزارش همکارانم در اداره آمارهای اقتصادی، در مهرماه نیز، نرخ تورم ماهانه کاهنده بود و به 0.6 درصد رسید. از اسفند سال 97 که تورم ماهانه به اوج خود، یعنی 5.4 درصد رسید، تا به امروز نرخ رشد ماهانه تورم، به‌طور مداوم کاهنده بوده است و نرخ تورم نقطه به نقطه نیز از اردیبهشت ماه امسال تا به امروز به‌طور متوسط ماهیانه 4 واحد درصد کاهش داشته که باعث شد نرخ تورم 12ماهه در مهر ماه نزولی شود.

آرامش و ثبات نسبی حاکم بر بازار ارز و روند مثبت و منطقی تأمین ارز واردات کشور در سامانه نیما از طرق مختلف و متناسب با موانع تحریمی، روند مثبت رشد غیرنفتی اقتصاد، در کنار آمار روز گذشته اداره بررسی‌ها و سیاستهای اقتصادی در مورد تغییر روند و افزایش 22درصدی معاملات مسکن در تهران که می‌تواند نشانی از شروع روند کشوری آن باشد، همگی خبر از برگشت امید به روند اطمینان‌بخش اقتصاد است.

در حال حاضر دغدغه مهم بانک مرکزی تأمین نقدینگی مولد واحدهای تولیدی و بسط رونق پایدار و غیرتورمی در کشور است تلاش می‌کند ضمن احتراز از رشد نامتناسب نقدینگی، برای حفظ روند تولید و تقویت رشد اقتصادی از طریق تأمین سرمایه در گردش واحدها و تأمین مالی بخشهای تولیدی پیشتاز، اقدامات لازم را انجام دهد.”